Kolajen Peptid / Hidrolize kolajen ?

Kolajen, protein gibi amino asitlerden oluşan. Kolajen normalde üçlü sarmal yapıda, suda çözmez özelliktedir. Tipine göre ortalama 600-3000 amino asit içeren zincir uzunluğuna sahiptir. Molekül ağırlığı 300.000-400.000 daltondur. Bu oldukça büyüktür ve vücudumuzun üzerine sindirileme temizlemek kolajenin faydalarını göremeyiz. Kolajenin bu form daha çok gıda sanayinde isteğe bağlı amaçlarla kullanılır, besleyici değeri yok denecek kadar azdır.

Jelatin, kolajenin kısmi hidrolizi ile elde edilir. Yalnızca sıcak suda çözünür, soğuyunca jelleşir. Gıda alanında şekerleme ve tatlılarda kıvam artırıcı, jelleştirici olarak yoğun olarak kullanılır. Molekül ağırlığı ortalama 50.000 daltondur. Görece yüksek bir molekül ağırlığındadır ve vücut tarafından emilimi ve kullanımı, dolayısıyla biyoyararlanımı özellikle kolajen peptidlere göre düşüktür.

Kollajen Peptidler ise jelatinin kontrollü enzimatik hidroliziyle elde edilir. Peptidin kelime anlamı küçük proteinlerdir. Amino asit sayısı 50’den az olan proteinler peptid olarak gruplandırılır. Kolajen peptidin molekül ağırlığı ortalama 2000-5000 Dalton arasındadır yani oldukça küçüktür. Kolajen peptid, soğuk ve sıcak suda rahatlıkla çözünür.

Kolajen peptid, mide asidine ihtiyacı duymadan bağırsaklarda emilir. Kolajenin bu formda tüketildikten sonra birkaç saat içinde vücut içinden % 90 ve üzeri kullanılarak kullanılabildiği için yüksek biyoyararlanmasına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir